A kriptovaluták rohamos térnyerését mi sem bizonyítja jobban, mint, hogy mára már Tesla autót vásárolhatunk vele, de ha ettől még nem is csillan fel a szemünk, a jövő tendenciáját kiválóan példázza, hogy olyan európai ország is van már, ahol benzinkúton tankolhatunk bitcoinnal…
Díjmentes mini videó tananyagunk bemutatja, hogy a kriptovaluták hozamának adózására milyen szabályok vonatkoznak (legyen szó magánszemélyekről vagy éppen cégekről), egyáltalán adójogilag hogyan értelmezhetjük az ilyen típusú fizetési eszközöket, de kitérünk arra is, hogy melyik országban is adóztatják a nyereséget.
Mi is az a kritpovaluta?
A virtuális pénznemek azok a nem materiális eszközök, melyek matematikai algoritmusok alapján keletkeznek.
A virtuális valuta a szabályozatlan, decentralizált digitális pénz egy fajtája, amelyet az előállítója ad ki, és rendszerint ellenőriz, és egy bizonyos virtuális közösség tagjai használnak, illetve elfogadnak.
A „kripto” elnevezés a virtuális pénz technikai mivoltára utal.
A kriptovaluta esetében banki intézményrendszerre nincs szükség. Ez a pénz megkerüli a bankrendszert.
Mennyire legális ez a pénz?
Az adószakmát igazából az érdekli, hogy a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény 30.§ (1) bekezdéseértelmében vajon van-e jelentési kötelezettsége annak a könyvelőnek, könyvvizsgálónak, adótanácsadónak, adószakértőnek, akinek az ügyfele Bitcoint vásárol, elfogad vagy éppen Bitcoin-nal kereskedik.
Nem egyértelmű a pénzmosás!
A Bitcoin és a többi kriptovaluta adójogi megítélése
A kriptovaluta beazonosítása nem egyértelmű. Ennek oka az, hogy a kriptovaluta több pénzügyi kategóriának is megfelel.
Kezelhetnénk
ingóságként,
vagyoni értékű jogként,
értékpapírként mert ezekre hasonlít, azonban egyiknek sem felel meg teljesen.
Se nem valuta, se nem értékpapír, se nem ingóság, nem vagyoni értékű jog. Ebből az következik, hogy sem az ingó értékesítés, sem a szabályozott tőkepiaci műveletek, sem a vagyoni értékű jog értékesítésének adózási szabályai nem alkalmazhatók.
Ebből adódik a gond. Hogyan kell kezelni adó jogilag?
A bevételek, nyereségek hogyan adóztathatók? Hát kérem, ahány ország annyiféle elbánás. Maradjunk csak a magyar gyakorlatnál!
A Bitcoin megszerzése
Bármely valós vagy kriptovaluta megszerzéséhez pénzre, rendkívüli matematikai tudásra vagy nagy teljesítményű számítógépre van szükség.
További kérdés, hogy ha a Bitcoin-nak nincs központi kibocsátója, akkor milyen módon lehet hozzájutni?
Ennek több módja is lehetséges:
bányászás (termelés)
vásárlás,
Elfogadás.
A természetes személy Bitcoin bányászatból származó jövedelme
Ez a bevétel az Szja tv. 16. § (1) bekezdése értelmében önálló tevékenységből származó bevételnek minősül. 15 %Szja.
Az szja tv. 17. § (3) bekezdése értelmében a megszerzett bevétellel szemben költség elszámolása (pl. szoftver vételára, arányos áramdíj stb.) lehetséges.
Tekintettel arra, hogy a Bitcoin bányászat esetében kifizető nem nevesíthető (nincs), ezért a szocho tv. értelmében a jövedelem után a magánszemélyt 17,5/15,5 % szocho terheli.
Az egyéni vállalkozó személy Bitcoin bányászatból származó jövedelme
A tételes adózást kizárjuk most, hiszen a Bitcoin bányászatból keletkező pénz nem tevékenységi bevétel.
Ebben az esetben az Szja önálló tevékenységre vonatkozó szabályai alkalmazandók.
15% SZJA17,5/15,5 % szochoKATA
Az egyéni vállalkozó személy Bitcoin bányászatból származó jövedelme
Amennyiben a vállalkozó Szja szabályait alkalmazza akkor fő szabály szerint a vállalkozói személyi jövedelem adózás szabályai szerint számolhatja el a tevékenység érdekében felmerült, igazolt költségeket (Pl. Szoftver vételi ára) . Az adómérték pedig jelenleg 9% szja.
Amennyiben az egyéni vállalkozó átalányadózást választott, akkor 40% elismert költséget vehet figyelembe, viszont 15% személyi jövedelemadót kell fizetnie.
A társas vállalkozások Bitcoin bányászatból származó jövedelme
A társasági adó esetében is bevételnek számít, az adóalapot befolyásolja, viszont csak 9% tao adóterhet visel.
Érdekesen alakul a helyzet a kisvállalati adóalanyoknál. Az ő esetükben a Bitcoin bányászatból származó bevétel nem képez adóalapot.
Nem szerepel a növelő-csökkentő tételek között, és nem minősíthető személyi jellegű kifizetésnek sem.
A vásárolt Bitcoin nyereség adóztatása
Adózási szempontból a kérdés az, hogy tekinthető-e a pozitív árfolyam különbség devizaárfolyam-nyereségnek. Úgy gondolom, hogy nem.
A kriptovaluták nem tekinthetők klasszikus devizának, mert nincs hivatalos kibocsátójuk.
Egyébként sem az MNB által jegyzett hivatalos, sem az MNB által euróban megadott árfolyama sincs.
A vásárlás útján szerzett Bitcoin nyereség adóztatása
Adózási nem alkalmazható tehát az Szja tv. 12. számú mellékletének 7.4 pontja, miszerint egyéb indokkal adómentes a valuta, a deviza forintra, a forint devizára, valutára, valamint a devizának, a valutának más devizára, valutára való átváltásakor keletkezett árfolyamnyereség, feltéve, hogy az átváltás nem üzletszerű tevékenység keretében történik.
A vásárolt Bitcoin nyereség adóztatása természetes személy esetén
Hogyan adózik tehát ez az árfolyamnyereségnek nem minősíthető többletjövedelem? A Bitcoin kereskedelemből származó jövedelem az Szja tv. 28. § (1) bekezdése alapján egyéb bevételnek minősíthető, tehát a költségelszámolásra vonatkozó rendelkezéseket is alkalmazni lehet.
A jövedelmet 15 százalék személyi jövedelemadó és 17,5/15,5 százalék szocho terheli.
A vásárolt Bitcoin nyereség adóztatása kata alatti egyéni vállalkozó esetén
Hogyan adózik tehát ez az árfolyamnyereségnek nem minősíthető többletjövedelem? A Bitcoin kereskedelemből származó jövedelem az Szja tv. 28. § (1) bekezdése alapján egyéb bevételnek minősíthető, tehát a költségelszámolásra vonatkozó rendelkezéseket is alkalmazni lehet.
A jövedelmet 15 százalék személyi jövedelemadó és 17,5/15,5 százalék szocho terheli.
A vásárlás útján szerzett Bitcoin – a társas vállalkozás jövedelme
Egyrészt a számviteli elszámolások következtében az adózás előtti eredmény alakulását befolyásolja a Bitcoin kereskedelem eredménye (nyereség/veszteség).
Másrészt előfordulhat, hogy a Bitcoin követelésre értékvesztés kerül elszámolásra.
Ennek az lehet az oka, hogy a digitális valuta árfolyama a kereslet-kínálat hatására állandó mozgásban van és indokolt esetben az Szt. 65.§-a alapján értékvesztés elszámolása is indokolt lehet.
A vásárlás útján szerzett Bitcoin – a tao alany vállalkozás jövedelme
A Tao tv. 8. § (1) bekezdés gy) pontja alapján az elszámolt értékvesztés adózás előtti eredményt növelő tétel.
Az is előfordulhat, hogy a vállalkozás elengedi a Bitcoin követelést.
Amennyiben ez kapcsolt vállalkozások között történik, akkor a TAO szabályozása alapján adózás előtti eredményt növelő tétel jelenik meg.
A vásárlás útján szerzett Bitcoin – a kiva alanyoknál
A kisvállalati adóalanyok adóalapját a tranzakció eredménye nem érinti.
Melyik országban adózik a nyereség?
A jelentősebb bitcoin ügyleteket külföldi bitcoin-tőzsde honlapokon kötik.
A magánszemélyek esetében joggal merül fel a kérdés, hogy hol, melyik országban adózik a bitcoin ügyletből eredő nyerség.
Ennek a kérdésnek az eldöntéséhez azonban egyrészt a megszerzett jövedelem típusának beazonosítására van szükség, másrészt ismerni szükséges az érintett országok közötti adóegyezmény szabályait, feltéve, hogy Magyarországnak van egyezménye az érintett külföldi állammal.
Ezek a kétoldalú Egyezmények direkt módon nem térnek ki a kriptovalutákból származó jövedelmekre, de azt meghatározzák, hogy az egyes jövedelmeket az illetőség országa vagy a jövedelem forrásországa jogosult adóztatni.
Ezért is fontos tudni, hogy milyen típusú jövedelemnek minősül a bitcoinból (vagy más kriptovalutából) származó nyereség.
Tekintettel arra, hogy
a bitcoin bányászat során keletkező jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek,
a bitcoin adásvételből származó nyereség pedig egyéb bevételnek minősül, az egyezmények rendelkezése szerint kizárólag abban az országban adóztatható, ahol a magánszemély belföldi adóügyi illetőséggel rendelkezik.
Melyik országban adózik a nyereség, ha nincs egyezmény?
Ha egy magyar illetőségű magánszemély olyan államból részesül jövedelemben, amellyel Magyarországnak nincs a kettős adóztatás elkerüléséről szóló Egyezménye, akkor a jövedelem adóztatására mindkét állam jogosult.
Ha ugyanis a nem egyezményes államban található forrásból származó, összevont adóalapba tartozó jövedelemből a külföldi államban is vonnak személyi jövedelemadót, akkor a Magyarországon fizetendő személyi jövedelemadó összegét csökkenti a külföldön megfizetett adó 90 százaléka, de legfeljebb e jövedelem adóalapjára az adó mértékével megállapított adó.
Ez a bitcoin ügyletek esetében alig valószínű.
A Bitcoin és az általános forgalmi adó
Áfa szempontjából teljesen közömbös, hogy a termék ellenértékét, a szállodai, éttermi számlát stb. magyar forinttal, euróval vagy kriptovalutával egyenlítik ki.
Megjegyezném, hogy a digitális valuta vállalkozás általi elfogadásakor számviteli bizonylat kiállítása kötelező.
Az, hogy ez számla vagy nyugta formájában jelenik meg már egyéb bizonylatolási szabályok ismertetését igényelné.
A Bitcoin ügylet esetén a bizonylatnak mind a Bitcoin, mind a forintértéket tartalmaznia kell. Mindemellett a szerződéses árfolyam is feltüntetendő, tekintettel arra, hogy a Bitcoinnak hivatalos árjegyzése nincs.
Az áfa azért is érdekes, mert léteznek olyan vállalkozások, amelyek Bitcoin kereskedelmet folytatnak.
A kérdés tehát úgy merül fel, hogy a Bitcoinok nemzeti (hivatalos) devizára való váltása áfa köteles vagy áfa mentes tevékenységnek minősül-e.
Ebben a kérdésben érdemes az Európai Bíróság 2015. október 22-én nyilvánosságra hozott – David Hedqvist ügyben született – (EB) a C-264/14. sz. döntésére támaszkodni.
Az EB első lépéseként azt állapította meg, hogy a hagyományos és virtuális devizák közötti átváltási tevékenység nem termékértékesítés.
A Bitcoin nem kézzelfogható dolog.
Ebből pedig az következik, hogy a Bitcoin váltási tevékenység csak szolgáltatásnyújtás lehet.
Tekintettel arra, hogy a bitcoin virtuális devizának nincs más célja, mint az, hogy fizetőeszközként használják, és e tekintetben egyes gazdasági szereplők elfogadják azt, ezért az EB úgy döntött, hogy indokolt az adómentesség alkalmazása a bitcoin és a hagyományos devizák átváltására irányuló szolgáltatás esetén is.
Egyéb pénzügyi befektetések is érdekelnek, kérem a teljes képzési anyagot a Pénzügyi befektetések adóztatása témakörében!
Képzésünkkel teljeskörűen, érthetően, gyakorlati példákon keresztül körbejárjuk a pénzügyi befektetések adózási kérdéseit a klasszikus banki befektetésektől kezdve, az értékpapír piaci és kölcsön ügyeleteken át a kriptovalutákig. A téma feldolgozását indokolja a hozzánk érkező kérdések sora mellett az is, hogy a jogértelmezési problémákból egyre több adóhatósági elmarasztalás keletkezik!
Mi mindent tud meg a videóképzésből?
A klasszikus banki befektetések hozamának adóztatása, különös tekintettel a belföldről és külföldről kapott kamatjövedelmekre.
A magyar forintban és a devizában denominált állampapírok hozamának (kamat, árfolyamnyereség) adóztatása.
A hitelviszonyt megtestesítő vállalati, banki értékpapírok (pl. kötvények) hozamának adóztatása.
Részvények hozamával kapcsolatos adóelszámolások (kamat, osztalék, árfolyamnyereség, értékpapír kölcsönzés, tőzsdei kereskedés, határidős ügyletek). A magánszemélyek esetén alkalmazható adókiegyenlítés.
A TBSZ számlák hozamával kapcsolatos adóelszámolások. A befektetési alapokkal, a deviza befektetésekkel és a devizakereskedelemmel kapcsolatban alkalmazandó adószabályok. Kriptovaluták hozamának adóztatása.
Az üzleti biztosítások, az önkéntes pénztári befizetések és hozamok, a kölcsönügyletek adózási szabályai.